DISTRIPARK – BORAKS – CZTEROBORAN SODU

PRODUKTBORAKS – CZTEROBORAN SODU
PRODUCENTDISTRIPARK
KRAJ PRODUKCJIPOLSKA
OPAKOWANIENa wagę
W CO PAKOWAĆ
NA WAGĘ
Szkło lub papierowa torebka
ZASTOSOWANIEŚwietną, ekologiczną alternatywą komercyjnych preparatów do sprzątania jest boraks. Często domowe sposoby, dzięki którym można zastąpić inną, potrzebną rzecz są lekceważone, ponieważ nie dają oczekiwanego rezultatu. Wiele osób zniechęca długi czas ich przygotowania lub trudnodostępne, nierzadko kosztowne składniki. Jednak warto spróbować wykonać swój własny środek czystości na bazie boraksu, z kilku powodów:
porównywalna skuteczność ze znanymi, markowymi produktami do mycia i sprzątania
prostota i krótki czas przygotowania
niska cena
brak negatywnego wpływu na środowisko
usuwa pleśń, brud i plamy z odzieży, wybiela
Przywraca biel, zapobiega szarzeniu i żółknięciu odzieży. Wystarczy rozpuścić łyżkę stołową boraksu w 5 litrach gorącej wody, zamoczyć zaplamioną tkaninę na 30 minut, a następnie wyprać. Warto dodać, że taki środek o większym stężeniu poradzi sobie z pleśnią na ubraniach. Wówczas należy wcierać pastę z 2 szklanek wody i 0,5 szklanki boraksu w zapleśnienie, pozostawić odzież nasączoną mieszaniną na kilka godzin w wodzie, a później wypłukać.
czyści blaty kuchenne, zabrudzenia na podłogach i ścianach
Aby przygotować uniwersalny środek do czyszczenia różnych powierzchni wystarczy wymieszać w misce szklankę boraksu i 2 szklanki sody oczyszczonej. W garnku podgrzać 2,5 szklanki startego mydła z odrobiną wody, a po stopieniu zawartości naczynia dodać 20 kropli ulubionego olejku eterycznego. Następnie całość wymieszać drewnianą łyżką i dodać ciepłą mieszaninę do sypkiej mikstury z miski. Gdy składniki się połączą, całość przelać do wiadra, rozpuścić w 7 litrach wody i wymieszać. Po przelaniu do butelek jest gotowy do użytku.
udrażnia rury, zatkany odpływ
Po wsypaniu 0,5 szklanki boraksu do zatkanego odpływu zlewu kuchennego lub brodzika, należy zalać go dwiema szklankami wrzątku, a po 20 minutach obficie przepłukać bieżącą wodą.
czyści toaletę
Należy wsypać 0,5 szklanki czystego boraksu do sedesu i po 2 godzinach wyszorować szczotką do WC. Po spłukaniu efekt będzie zdumiewający, ponieważ preparat nie tylko pozbędzie się zabrudzeń, ale i nieprzyjemnego zapachu.
usuwa zabrudzenia powstałe na srebrze lub złocie
Pasta powstała ze zmieszania łyżki boraksu z łyżką soku z cytryny będzie idealna do czyszczenia drogocennych przedmiotów. Wystarczy nanieść taki środek na miękką szmatkę, przetrzeć zabrudzenie, a następne spłukać pod wodą.
eliminuje nieprzyjemne zapachy z kuwet, koszy na odpady, lodówek i zamrażalników
Umyj miejsce, które jest źródłem przykrego zapachu wodą z boraksem w proporcji 2:1. Ta mieszanina może być stosowana do wszystkich rodzajów powierzchni – również szkła, plastiku czy stali nierdzewnej.
czyści zlew, wannę, umywalkę
Najlepszy efekt osiągniesz myjąc zabrudzenia pastą przygotowaną z 2 szklanek boraksu i 0,5 szklanki soku z cytryny. Po wyszorowaniu, spłucz umyte miejsca wodą. W przypadku większych zabrudzeń pozostaw pastę na zanieczyszczonej powierzchni, a po kwadransie umyj i zlej wodą. Ponadto boraks można stosować do przygotowania ekologicznego proszku do prania, tabletek do zmywarki lub nawet jako bezpieczny odświeżacz powietrza. Po wypróbowaniu jego skuteczności, z pewnością już nie wrócisz do drogich, komercyjnych środków czystości.
SKŁADBoraks fachowo nazywa się tetraboranem sodu lub czteroboranem sodu. Jest to nieorganiczny związek chemiczny, który występuje również pod nazwą sól sodowa słabego kwasu borowego. Z tetraboranu sodu tworzy się bezbarwne kryształy, które rozpuszczalne są w wodzie. W roztworze boraks jest silnie zasadowy. W przyrodzie boraks występuje jako minerał – boraks rodzimy, mający wzór Na2B4O7·10H2O
OSTRZEŻENIANiesłusznie uważany jest za toksyczny związek chemiczny. Jego szkodliwość porównywalna jest z solą kuchenną. Jednak warto używać rękawiczek ochronnych podczas przygotowywania środków czystości na bazie boraksu, szczególnie przez osoby z delikatną, wrażliwą skórą. Ważnym aspektem jest również przechowywanie czteroboranu sodu w chłodnym, suchym miejscu, trudno dostępnym dla dzieci. Oczywiście nie należy go spożywać czy wcierać w skórę, a jeśli przez przypadek dostanie się do oczu, powinno się natychmiast przemyć je obfitą ilością wody.